Jak dbać o laptopa? Poradnik

Jak dbać o laptopa? Poradnik

Laptopy już na dobre zastąpiły komputery w naszych domach.  Dla większości użytkowników są bardziej praktyczne, zabierają mniej miejsca i oszczędzają energię.

Kiedyś zakup laptopa wiązał się też z dużym wydatkiem, ale w ostatnich latach ich cena się znacznie zmniejszyła przy jednoczesnym wzroście możliwości, jakie oferują zakup komputera zazwyczaj nie ma już sensu.

Oczywiście poza wyjątkami takimi jak komputery dla graczy czy też specjalistyczne wydajne stacje robocze.

Niestety dużym minusem laptopów jest ich awaryjność i trudniejsza niż w przypadku komputera naprawa. Producenci ciągle wypuszczają nowe modele na rynek a laptopy typu ultrabook są coraz mniejsze, cieńsze.

Jeszcze kilka lat temu każdy laptop składał się z wielu wymiennych elementów a dziś to często jedna płyta z elektroniką w sklejonej obudowie. Tak jak w wybranych ultrabookach gdzie dysk, ram, procesor i grafika są wlutowane na stałe.  Duża różnorodność laptopów powoduje też to, że brakuje na rynku części zamiennych zwłaszcza do najnowszych modeli.

Zatem warto dbać o nasz sprzęt tak, aby służył nam jak najdłużej poniżej zamieszczamy 10 rad jak dbać o laptopa.

1 Unikaj przegrzewania laptopa

Zazwyczaj mówi się o tym, aby nie używać go na kolanach czy w łóżku. Owszem zgadzamy się z tym, ale są wyjątki i ważna jest tu po prostu temperatura pracy laptopa. Np. laptop mojej żony pracuje na niskonapięciowym procesorze, który wydziela mało ciepła, dzięki czemu trzymanie go na kołdrze nie powoduje przegrzewania. Nie ma też otworów wentylacyjnych od spodu.

Jeśli czujesz, że twój laptop mocno się nagrzewa, wentylator głośno pracuje sprawdź czy nie zatykasz jego otworów wentylacyjnych np. kładąc go na kocu, jeśli laptop ma już rok lub więcej to być może układ chłodzenia wymaga przeczyszczenia i jest zapchany kurzem.

Fot. Radiator zapchany kurzem

Jeśli czujesz się na siłach możesz to zrobić sam lub oddać go w tym celu do serwisu.  Laptop może mieć klapę serwisową , która pozwala na dostęp do układu chłodzenia, ale nowe modele zazwyczaj są jej pozbawione i dostęp do układu chłodzenia wymaga rozebrania całego laptopa.

Odradzamy stosowanie podkładek chłodzących w większości wypadków nic nie dają i mogą zaburzyć prawidłową cyrkulację powietrza. Do łóżka zazwyczaj wystarczy zwykła sztywna podkładka bez wentylatora, która pozwoli zachować prześwit pod laptopem.

2 Otwieraj i zamykaj klapę laptopa trzymając za środek

Uszkodzone zawiasy to jedna z częstszych usterek teoretycznie łatwo ją naprawić, ale kiedy okaże się, że części zamienne są nie dostępne wtedy zaczynają się problemy. Bywa też kosztowna.

 Fot. Wyrwane mocowanie zawiasu

Otwieranie i zamykanie klapy najlepiej wykonywać spokojnym ruchem trzymając środkową część górnej klapy laptopa. Otwieranie przez złapanie rogu klapy powoduje dużo większe naprężenia, co z czasem może spowodować pęknięcie zawiasu, klapy, uszkodzenie matrycy.

3 Unikaj kładzenia napojów obok laptopa

Zazwyczaj laptopy zalewamy alkoholem ( przypadek?) Ale też bywa to zupa czy szklanka z wodą. Również zwierzaki przewracające szklanki na stole. Są też klienci, którzy leżąc w łóżku opierają kubek o laptopa.

Po zalaniu należy wyłączyć zasilanie i jeśli mamy dostęp wyjąć baterię. Nidy nie wiemy czy płyn dostał się do wrażliwych elementów a kiedy już wejdzie pod układy to sam szybko nie zniknie.  Trafiają do nas też laptopy, które działały po zalaniu, ale z czasem powstała w nich korozja spowodowała poważną usterkę.

 Fot. Korozja po zalaniu.

Jeśli nie chcesz ryzykować oddaj go do specjalisty.

4 Uważaj na zasilacz

Często kable od zasilaczy są powyginane a z czasem pęka ich izolacja, dlatego warto o nie dbać. Również nie wyginać wtyku zasilania i unikać naprężenia kabla. Jeśli kabel nie łączy warto sprawdzić inny zasilacz, aby wyeliminować uszkodzenia gniazda laptopa. Nie polecamy też tanich zamienników zasilaczy o ile nie psują laptopów to same zbyt trwałe nie są.

5 Zdejmij naklejki informacyjne i folie z nowego laptopa

Nie raz trafiło nas 5 letni laptop z wielką naklejką opisującą parametry. Naklejka miała zadarte rogi, była wyblakła a po jej zerwaniu został jaśniejszy ślad. Dlatego warto je usunąć od razu. Wyjątkiem są naklejki z logo procesora czy karty graficznej. Mogą pełnić funkcję ozdobną i są bardzo trwałe.

6 Unikaj wstrząsów i uderzeń

Z nowym laptopem obchodzimy się jak z jajkiem, ale z czasem przestajemy na to zwracać uwagę.

Niestety te urządzenia nie są pancerne praca na kolanach czy szybkie odkładanie sprzętu na twardą powierzchnię narażają go na uderzenia. Bardzo wrażliwym elementem na takie wstrząsy są dyski twarde HDD zwłaszcza podczas pracy urządzenia. Nowe dyski SSD nie mają tego problemu.

Z czasem cyna lutownicza w laptopie ulega utlenieniu robi się krucha i w wyniku małego wstrząsu powstaje zimny lut, co prowadzi do problemów z działaniem laptopa. Dlatego stabilne podłoże i ostrożność może znacznie wydłużyć jego życie.

7 Uważaj, co klikasz i instalujesz

Dziś większość złośliwego oprogramowania instalujemy sami. Klikając w chwytliwe reklamy typu „ odkryła tajemnicę diety gwiazd…. Czy naucz się dowolnego języka w tydzień dzięki nowej metodzie?

Prowadzą one często do stron, które mają za zadanie instalację złośliwego oprogramowania.

Tak samo jest z fałszywymi programami antywirusowymi lub mającymi przyspieszyć nasz komputer o 100%. Na stronach WWW możemy zobaczyć często komunikat „ Na twoim laptopie wykryto wirusa kliknij, aby go usunąć”, co oczywiście jest fałszem.

Również instalując darmowe programy warto przeczytać kolejne komunikaty, bo często zgadzamy się tam na instalację dodatkowego oprogramowania, którą możemy anulować podczas tego procesu.

Jest to rada bardziej jak dbać o system, ale jeśli go zaśmiecisz to cały laptop może znacznie zwolnić.

8 Unikaj wilgoci i zapylenia

Standardowy laptop nie ma żadnych uszczelnień, więc wilgoć z otoczenia oraz pył mogą się dostać do jego wnętrza. Unikaj, więc deszczu, nagłych zmian temperatury i pracy w pyle lub kuchennych oparach.

9 Dbaj o czystość ekranu i obudowy

Regularne przecieranie z kurzu i czyszczenie klawiatury pomoże zachować lepszy wygląd sprzętu. Resztki jedzenia w klawiaturze nie dość, że są nie estetyczne to mogą chrupać i uszkodzić klawisze.

Ekran najlepiej czyścić specjalnym płynem i ściereczką z micro fibry uważając na drobinki, które mogłyby go porysować. Nigdy nie pryskaj na laptopa a jedynie zwilż delikatnie ściereczkę. Dbaj też o porządek na laptopie często trafiają do nas klienci, którzy położyli na klawiaturze długopis zamknęli klapę i matryca poszła w drobny mak.

10 Unikaj ciągłego naładowania baterii

Układy ładowania mają coraz lepsze zabezpieczenia. Dbają o to, aby nie rozładować baterii zbyt nisko oraz nie musimy jej formatować po zakupie. Jednak domyślnie trzymają poziom naładowania na 100% tak, aby w każdej chwili laptop mógł maksymalnie długo pracować na baterii. Co nie jest dla niej zbyt dobre, gdy laptop jest używany głównie w domu pod zasilaczem, dlatego warto czasem skorzystać z zasilania bateryjnego nawet, jeśli to nie jest konieczne.  Można też skorzystać z oprogramowania do zarządzania baterią, które często ma opcję częściowego rozładowania baterii.

Nie wpadajmy też w paranoje bateria jest od tego żeby jej używać i nie ma, co się zbytnio o nią martwić. Jeśli podzielimy jej cenę na czas pracy to wcale nie jest tak droga i można ją zawsze wymienić. Choć obecnie częściej baterie są wmontowane na stałe i ich wymiana wymaga rozebrania laptopa.

To by było na tyle, jeśli masz jakieś pytania zapraszam do naszej grupy na FB lub zadaj je w komentarzu. 

Serwisant laptopów i komputerów od 2009r. Praca w lappoint24 to dla mnie połączenie pasji i pracy w której spełniam się rozwiązując problemy naszych klientów . Od lat jestem związany z branżą IT w wolnym czasie staram się rozwijać swoje umiejętności nie tylko związane z komputerami ale też filozofia , SEO , rozwój osobisty, fotografia i filmowanie. Stawiam też na sport moją pasją jest również Bieganie , Rower i Siłownia.

4 komentarze

  1. laptopshop.pl 2 lata temu

    Bardzo trafne wskazówki 🙂 Szczególnie zwróciłbym uwagę na świadome instalowanie oprogramowania. Może się bowiem okazać, że zadbany technicznie komputer nie nadaje się do zwykłej, codziennej pracy, właśnie przez ilość śmieciowych instalacji.

  2. Punkt 10 Unikaj ciągłego naładowania baterii nieco mnie zdziwił, bo zawsze mam laptopa wpiętego do prądu i praktycznie nie używam baterii. Nie wyciągam jej też z laptopa (chociaż czytałem, że należy wyciągać baterię, jeśli laptop działa na zasilaczu).

  3. Dbanie o każdy sprzęt elektroniczny na pewno przedłuży jego żywotność. Odpowiednia eksploatacja tuszy czy tonerów, dbanie o regularne czyszczenie komputera czy używanie antyprzepięciowej pomoże nam odpowiednio zadbać o sprzęt.

  4. Chyba najważniejszym elementem jest dbanie o chłodzenie. Wszystkie podzespoły są tak zagnieżdżone w obudowie laptopa, że nie ciężko o przegrzanie chociaż te nowsze mają czujnik temperatury i po prostu się wyłączają.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*