Wersja 1.0
Ten poradnik ma za zadanie pomóc w określeniu przyczyny problemów z laptopem. Obecnie nie wyczerpuje do końca tematu ale zamierzam go z czasem aktualizować. Jeśli nie znajdziesz tu odpowiedzi na swój problem skorzystaj z zakładki kontakt i napisz do mnie, postaram się szybko odpowiadać na wszystkie pytania.
Wybierz opis który najlepiej pasuje do twojej usterki i kliknij aby rozwinąć.
Laptop nie chce się włączyć nie świecą się żadne kontrolki. Nie reaguje na włącznik.
Najbardziej prawdopodobne przyczyny:
1 Uszkodzony zasilacz.
Upewnij się czy do laptopa w dochodzi napięcie. Nawet jeśli jest w nim bateria, mogła się całkowicie rozładować. Niektóre zasilacze posiadają diodę która sygnalizuje pracę. Kiedy się świeci, to znaczy, że prąd dochodzi do zasilacza, jeśli nie lub miga może to oznaczać zwarcie na płycie głównej laptopa. Jeśli dioda na zasilaczu świeci a na laptopie mimo to nie zapalają się żadne kontrolki przyczyną może być uszkodzony kabel między zasilaczem a laptopem. Najlepiej w celu wyeliminowania usterki zasilacza podłączyć inny kompatybilny z danym laptopem.
2 Uszkodzone gniazdo zasilania, lub wtyczka zasilacza
Prawie każdy laptop posiada diodę sygnalizacji ładowania baterii, zazwyczaj jest ona oznaczona błyskawicą lub żarówką. Spróbuj poruszać wtyczką w gnieździe, jeśli dioda się zapali prawdopodobnie mamy uszkodzone gniazdo lub wtyczkę. Aby to sprawdzić należy podłączyć inny zasilacz.
3 Zwarcie na płycie głównej laptopa
Kiedy po podłączeniu zasilacza dioda przygasa lub miga oznacza to że mamy zwarcie na płycie głównej. Jeśli masz zasilacz bez diody przyłóż do niego ucho i sprawdź czy zasilacz nie wydaje po podłączeniu dźwięku stukania, cykania, jeśli tak to również może być zwarcie na płycie. Dla pewności najlepiej podłączyć inny zasilacz
4 Inne przyczyny
Przyczyn braku reakcji na zasilanie może być wiele i trudno je wszystkie tutaj wymienić.
Możliwe rozwiązania:
1 Wymiana zasilacza na nowy
2 W przypadku uszkodzonej wtyczki możemy kupić nowy zasilacz lub wymienić sam kabel z wtykiem, należy jednak zachować ostrożność aby nie pomylić biegunów co może doprowadzić do uszkodzenia laptopa. Otwarcie zasilacza wymaga wprawy ponieważ są one klejone, najlepiej wymianę kabla zlecić serwisowi. Zazwyczaj bardziej opłaca się wymienić kabel niż kupić tani nie oryginalny zamiennik zasilacza.
3 Jeśli mamy ze zwarcie na płycie głównej laptopa lub inne nie określone przyczyny to w domu raczej nie będziemy w stanie tego zdiagnozować i naprawić. Najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie laptopa do serwisu.
Laptop nie reaguje na włącznik , ale świeci się dioda ładowania baterii
Najbardziej prawdopodobne przyczyny:
Jeśli laptop nie reaguje na włącznik, ale sygnalizuje ładowanie baterii, często winny jest uszkodzony wsad BIOS. Do uszkodzenia może dojść samoistnie lub w trakcje jego aktualizacji.
2 Zawieszenie się zegara RTC, słaba bateria 3V.
Co prawda problem dotyczy tylko kilku modeli ale warto go wziąć pod uwagę.
3 Znaczne zabrudzenie kurzem wnętrza laptopa.
Kurz zalegający we wnętrzu laptopa absorbuje wilgoć z powietrza co czasem może spowodować przewodnictwo prądu (zwarcie) i w efekcie unieruchomić laptopa.
4 Uszkodzenie lub zwarcie na płycie głównej
W tym przypadku przyczyn może być wiele od uszkodzenia układu zasilania KBC do uszkodzenia karty graficznej lub mostka.
Możliwe rozwiązania:
1 Jeśli producent naszego laptopa wyposażył go w procedurę CRISIS BIOS RECOVERY możemy spróbować samodzielnie zaprogramować bios w innym wypadku musimy skorzystać z pomocy serwisu wyposażonego w odpowiedni programator.
2 Zawieszony zegar RTC możemy zresetować samodzielnie wyjmując baterię laptopa oraz baterię 3V a następnie wciskając kilka sekund włącznik. Niestety w niektórych modelach aby dostać się do baterii 3V musimy rozebrać całego laptopa jeśli nie mamy w tym wprawy najlepiej zlecić to specjaliście.
3 W przypadku zwarcia spowodowanego znacznym zabrudzeniem należy rozebrać laptopa i dokładnie wyczyścić wszystkie jego elementy. Ponieważ podczas rozbierania można łatwo uszkodzić elektronikę/tasiemki jeśli nie masz wprawy najlepiej zlecić to serwisowi.
4 W przypadku zwarcia/ uszkodzenia układu na płycie sami nie jesteśmy wstanie nic zrobić. Najlepiej powierzyć sprzęt specjaliście.
Laptop uruchamia się ale nie ma obrazu na ekranie
Najbardziej prawdopodobne przyczyny:
1 Uszkodzona karta graficzna lub mostek północny.
Niestety to bardzo częsta usterka pojawiająca się zazwyczaj po 3-4 latach użytkowania. Dotyczy głownie kart graficznych ATI i Nvidia oraz mostków północnych. Czasem usterkę poprzedzają problemy ze stabilnością/ resety lub błędy na ekranie. Początkowo serwisy wykonywały tak zwany reballing jednak szybko okazało się że naprawa ta jest nie skuteczna i należy wymienić uszkodzony układ na nowy. Zarówno karty graficzne jak i mostki są układami BGA czyli na stałe wlutowane do płyty, ich wymiana jest możliwa tylko w serwisie.
2 Uszkodzona matryca lub taśma transmitująca sygnał do matrycy.
Jeśli przyczyną braku obrazu jest taśma lub matryca najlepiej to sprawdzić poprzez podłączenie laptopa do monitora. Niektóre modele nie od razu pokazują obraz na wyjściu i należy ręcznie przełączyć sygnał wciskając klawisz Fn + jeden z klawiszy w okolicy F4-F6 z symbolem monitora. Uszkodzenie to można też zweryfikować jeśli słyszymy dźwięk logowania po włączeniu laptopa
3 Poluzowana bądź uszkodzona pamięć RAM.
Czasem w wyniku wstrząsu może dojść do poluzowania kości ram. Pamięci również mogą się po prostu zepsuć.
4 Uszkodzony wsad BIOS.
Uszkodzenie wsadu BIOS może się również objawiać brakiem obrazu i dźwięku logowania systemu. W niektórych laptopach np. HP jest sygnalizowane miganiem diody CapsLk
5 Uszkodzony procesor.
Mimo że procesor bardzo rzadko ulega uszkodzeniu należy sprawdzić ten element przed diagnostyką płyty.
Możliwe rozwiązania:
1 W przypadku uszkodzenia karty graficznej lub mostka konieczna jest wymiana układu na nowy w serwisie. Odradzam wykonywanie Rebalingu lub Reflow ponieważ zazwyczaj pomaga to tylko na chwilę.
2 Przy uszkodzeniu taśmy lub matrycy należy ją wymienić. W przypadku matrycy LED możemy ją wymienić na używaną jednak w przypadku matrycy ze świetlówką lepiej kupić nową ponieważ element podświetlenia z czasem szybko traci na jasności ma też ograniczoną żywotność. Matryca podświetlana LED podłączana jest tylko taśmą sygnałową a matryca świetlówkowa ma dodatkowy 2 żyłowy przewód zasilania podpinany do inwertera w obudowie matrycy. W przypadku wymiany taśmy również lepiej jest kupić nową ponieważ usterka zazwyczaj powstaje w wyniku zużycia izolacji przy zamykaniu i otwieraniu klapy więc używana taśma może mieć krótszą żywotność.
3 Pamięć RAM często znajduje się pod klapką od spodu laptopa i wystarczy odkręcić kilka śrubek żeby się do niej dostać. Zazwyczaj mamy 2 kości ram możemy więc sprawdzić je poprzez wypinanie osobno. W nowszych laptopach zwłaszcza ultrabookach często nie mamy dostępu do pamięci ram bez rozebrania całego laptopa, wtedy najlepiej powierzyć to specjaliście.
4 W przypadku uszkodzenia wsadu BIOS warto sprawdzić czy dla naszego modelu istnieje możliwość jego przywrócenia poprzez CRISIS BIOS RECOVERY zazwyczaj odbywa się to przez umieszczenie pendrive lub innego nośnika a następnie wciskamy przy starcie podaną konfigurację klawiszy. W przypadku braku tej procedury czeka nas wizyta w serwisie wyposażonym w odpowiedni programator.
5 W przypadku uszkodzenia procesora jedynym sposobem sprawdzenia jest jego podmiana która wymaga rozebrania laptopa. Ponieważ mało kto dysponuje odpowiednim procesorem warto powierzyć to specjaliście.
Laptop niepoprawnie wyświetla obraz. Kreski, paski, kropki, artefakty.
Najbardziej prawdopodobne przyczyny:
1 Uszkodzenie karty graficznej.
Jeśli laptop wyświetla artefakty (błędy na ekranie) w postaci kresek, poszarpanego obrazu, kropek, kwadratów lub innych zniekształceń prawdopodobnie w laptopie doszło do uszkodzenia karty graficznej.
2 Uszkodzenie taśmy sygnałowej matrycy.
W przypadku uszkodzenia taśmy sygnałowej matrycy zazwyczaj pojawiają się na niej kreski/paski pionowe lub poziome które zmieniają się przy poruszaniu klapą matrycy. Objawem może być również biały ekran
3 Uszkodzenie matrycy
Podobnie jak w przypadku taśmy uszkodzenie matrycy może dawać podobne efekty. Możemy spróbować delikatnie dociskać matrycę w różnych miejscach jeśli zauważymy zmiany na ekranie prawdopodobnie jest ona uszkodzona.
Możliwe rozwiązania:
1 W przypadku uszkodzenia karty graficznej zazwyczaj należy ją wymienić na nową ponieważ jest ona zazwyczaj wlutowana na stałe możliwe jest to tylko w wyspecjalizowanym serwisie.
2 Jeśli doszło do uszkodzenia taśmy matrycy najlepiej wymienić ją na nową ponieważ nie jest to drogi element. Cena nowej taśmy to około 100zł Wymiana wymaga pewnych zdolności manualnych ale można ją wykonać samodzielnie.
3 Gdy mamy do czynienia z uszkodzeniem matrycy podobnie jak w przypadku taśmy należy ją wymienić. Naprawa matrycy zazwyczaj jest nie możliwa
Laptop włącza się, ale ma problemy z uruchomieniem systemu .
Najbardziej prawdopodobne przyczyny:
1 Uszkodzenie struktury logicznej plików.
Jeśli po uruchamianiu laptopa ładowanie systemu trwa bez końca, lub się restartuje prawdopodobnie mamy do czynienia z uszkodzeniem struktury logicznej plików na dysku lub uszkodzeniem fizycznym.
2 Uszkodzenie dysku twardego.
Gdy dojdzie do uszkodzenia dysku twardego zazwyczaj laptop wyświetla komunikat „no bootdevicefound”, „No bootdeviceavailable” lub podobne. Zazwyczaj oznacza to poważne uszkodzenie fizyczne dysku twardego.
Możliwe rozwiązania:
1 Uszkodzenie struktury logicznej plików często można naprawić za pomocą narzędzi do naprawy systemu podczas startu. Dostęp do nich uzyskamy wciskając klawisz F8 podczas startu lub odpalając laptop z nośnika instalacyjnego Windows i wybraniu odpowiedniej opcji.
2 Próby naprawy mogą spowodować utratę naszych plików lub utrudnić ich odzyskanie. Jeśli zależy nam na odzyskaniu danych należy oddać laptop do serwisu który wykona kopię posektorową dysku a następnie z kopi odzyska nasze dane. Wszelkie próby odczytania danych z uszkodzonego dysku mogą pogorszyć jego stan.
Laptop ma problemy wykrywaniem i obsługą USB, WiFi i innych urządzeń.
Najbardziej prawdopodobne przyczyny:
1 Uszkodzenie mostka południowego.
W większości laptopów za obsługę urządzeń peryferyjnych odpowiada mostek południowy. Jego awaria w zależności od stopnia uszkodzenia może się objawiać nie wykrywaniem lub problemami z działaniem dysku, napędu DVD, karty wifi , USB
2 Problem ze sterownikami.
Czasem sterowniki powodują problemy, warto zobaczyć w panel sterowania-system- menadżer urządzeń czy nie ma tam żadnych wykrzykników.
Możliwe rozwiązania:
Możliwe rozwiązania:
1 W przypadku uszkodzenia mostka południowego zazwyczaj należy go wymienić na nowy ponieważ jest on zazwyczaj wlutowany na stałe możliwe jest to tylko w wyspecjalizowanym serwisie.
2 Czasami urządzenia nie komunikują błędów dlatego warto pobrać i zainstalować (jeśli istnieją) nowsze wersje sterowników lub odinstalować i zainstalować istniejące
Najbardziej prawdopodobne przyczyny:
1 Zajmowanie całej mocy obliczeniowej przez jakiś proces.
Wciskając kombinację klawiszy CTRL+ALT+DEL wywołasz menadżer zadań. W dolnej części jego okna znajduje się informacja o aktualnym procentowym wykorzystaniu procesora , jeśli cały czas jest na wysokim poziomie (70-100%), prawdopodobnie to jest przyczyną spowolnienia pracy laptopa. W zakładce „Procesy” możesz sprawdzić jaki proces zabiera większość mocy procesora.
2 Zbyt duża ilość uruchomionych programów lub procesów.
Często wraz z wieloma programami zwłaszcza darmowymi instaluje się masa zbędnego a czasem nawet złośliwego oprogramowania, które nie jest nam potrzene a tylko spowalnia pracę komputera zajmując niepotrzebnie pamięć i moc procesora. Aby sprawdzić ilość zajętej pamięci należy wywołać menadżer zadań wciskając kombinację klawiszy CTRL+ALT+DEL. W dolnej części jego okna znajduje się pozycja „Pamięć fizyczna” która określa procent jej zużycia. Im więcej procent, tym więcej pamięci jest zajętej. Aby system działał optymalnie, nie powinno być zajęte więcej niż 75% pamięci.
3 Fizyczne uszkodzenie dysku twardego.
Gdy podczas pracy komputer zacina się a po chwili wszystko wraca do normy, często oznacza to problem z odczytem z dysku twardego spowodowany jego fizycznym uszkodzeniem. Aby sprawdzić strukturę powierzchni dysku najlepiej użyć programu Victoria 4.47 pobieranie
4 Przegrzewanie się laptopa.
Większość współczesnych laptopów posiada mechanizm zapobiegający uszkodzeniu termicznemu podzespołów. Gdy laptop osiągnie zbyt wysoką temperaturę, zabezpieczenie thermalthrottling obniża taktowanie procesora aby obniżyć jego temperaturę. Możemy wtedy odnieść wrażenie, że laptop spowalnia. Przyczyną przegrzewania się najczęściej jest zatkany kurzem układ chłodzenia lub wyschnięta, zużyta pasta termoprzewodząca.
Możliwe rozwiązania:
1 W przypadku zajmowania mocy obliczeniowej procesora, należy odnaleźć proces, który jest za to odpowiedzialny i naprawić jego działanie lub go usunąć z autostartu. Czasem takie efekty powodują wirusy np. zarabiające krypto waluty przy wykorzystaniu naszego procesora. Dobrym rozwiązaniem będzie przeskanowanie systemu programem antywirusowym np. Avast a także programem any-spyware, anty-malware np. Malwarebytes
2 W przypadku zbyt dużej ilości uruchomionych programów należy je wyłączyć, najlepiej przy pomocy narzędzia msconfig. Aby je uruchomić wystarczy wpisać msconfig w pole wyszukiwania menu start i potwierdzić enterem. W zakładce „Uruchamianie” znajdziemy listę programów, które uruchamiają się przy starcie. Należy odznaczyć te, które uznamy za niepotrzebne po czym swój wybór zatwierdzić przyciskiem „Zastosuj” a następnie „OK”. Po ponownym uruchomieniu komputera odznaczone programy nie powinny już się uruchomić.
3 W przypadku fizycznego uszkodzenia dysku twardego należy zabezpieczyć dane i wymienić go na nowy. Praktycznie nie ma szans aby fizycznie uszkodzony dysk dało się naprawić. Co prawda istnieją programy jak HDD regenerator jednak zazwyczaj po naprawie usterka powraca w krótkim okresie czasu.
4 Gdy laptop się przegrzewa, należy dokonać konserwacji układu chłodzenia, wymienić pastę termoprzewodzącą oraz termopady.
Laptop sam się wyłącza w trakcie pracy
Najbardziej prawdopodobne przyczyny:
1 Przegrzewanie się laptopa.
Laptopy posiadają mechanizm, który w przypadku osiągnięcia niebezpiecznej dla sprzętu temperatury odcina nagle całkowicie zasilanie co prowadzi do nagłego wyłączenia laptopa. Przegrzewanie najczęściej bierze się z niewydajnego systemu chłodzenia który może być zabrudzony kurzem lub posiada stare, wyschnięte już pasty termoprzewodzące/ termopady.
2 Problem z zasilaczem lub gniazdem zasilania.
Jeśli pracujesz na podłączonym zasilaczu a laptop się sam wyłącza być może jest to problem z wtyczką zasilania w której doszło do uszkodzenia przewodu lub może to też być problem z gniazdem zasilania w laptopie, które nie zawsze „styka”. W przypadku zużycia/rozładowania baterii brak „styku” zasilacza z laptopem powoduje jego nagłe wyłączenie. Możesz poruszać delikatnie wtyczką zasilacza żeby sprawdzić czy dochodzi do przerw w zasilaniu laptopa.
Możliwe rozwiązania:
1 W przypadku przegrzewania się laptopa należy oczyścić system chłodzenia oraz wymienić pastę termoprzewodzącą i termopady.
2 Uszkodzony zasilacz najłatwiej zdiagnozować wymieniając go na inny. Jeśli mimo wymiany zasilacza przy poruszaniu wtykiem nadal przerywa zasilanie, mamy wtedy do czynienia z uszkodzeniem gniazda zasilania. Gniazdo należy wymienić na nowe, najlepiej w serwisie laptopów.
Laptop restartuje się przy uruchamianiu
Najbardziej prawdopodobne przyczyny:
1 Uszkodzenie struktury logicznej plików na dysku.
W przypadku uszkodzenia struktury logicznej plików, system operacyjny może mieć problemy z dostępem do plików niezbędnych do uruchomienia. Może to powodować zapętlone restartowanie się komputera.
2 Problem z jednym z urządzeń.
Gdy jedno z urządzeń w laptopie ma awarię może blokować start systemu ponieważ np. nie jest w stanie poprawnie przetworzyć sterownika ładowanego wraz ze startem systemu operacyjnego.
Możliwe rozwiązania: