Rozmaite usterki dotyczące komputerów
Nawet brak 1 pliku może skutkować dużymi kłopotami z wydajnością i stabilnością komputera. Trudno zawrzeć w jednym poradniku wszelkie możliwe przyczyny i rozwiązania. W drugiej części podajemy kilka kolejnych możliwych problemów
10. Sieć nie działa
Najczęściej stwierdzamy. że sieć nie działa” gdy komputer i inne nasze urządzenia nie mają dostępu do Internetu.
Jednak dopóki można uzyskać dostęp do Interfejsu routera, oznacza to, że przesyt danych (samo potoczenie) jest w porządku, nie działa samo łącze internetowe. W takim przypadku najlepiej skontaktował się z dostawcą usług internetowych. leżeli komputer używający karty Wi-Fi na USB nie jest w stanie połączyć się z domową siecią i ruterem. należy spróbować podpiąć kartę Wi-Fi do innego portu, przenieść komputer bliżej rutera, a także sprawdzić, czy połączenie pomiędzy pecetem a ruterem będzie nawiązane drogą kablową (za pomocą okablowania LAN Ethemet).
11. Problemy z USB
Zaczynamy od prób podłączenia urządzeń do innych portów USB. Na przykład współczesne dyski USB działają znacznie lepiej ze złączami USB 3.0 niż USB 2.o — nie chodzi tylko o mniejszą szybkość transmisji wynikającą 7 ograniczeń starszego interfejsu, ale również o stabilność przesytu danych. USB 3.0 jest w stanie dostarczyć więcej energii elektrycznej, co ma znaczenie w przypadku dysków zasilanych właśnie z USB. Jeżeli po wejściu w Menedżera urządzeń przy pozycji Kontroler USB widać żółte wykrzykniki, warto zaktualizować sterowniki kontrolera USB.
12. Brak plików lub partycji
Najczęstszą przyczyną problemów z danymi na dyskach i nośnikach podłączanych do złączy USB jest błąd użytkownika przypadkowe usunięcie lub sformatowanie danego nośnika. W obu przypadkach, o ile tylko działania naprawcze podejmiemy szybko po przypadkowym usunięciu, pomóc może oprogramowanie do odzyskiwania danych, np. bezpłatny program Recuva leżeli pliki zaczynają znikać” same, to najwyższy czas zabezpieczyć wszystko, co pozostało w postaci kopii zapasowej, ponieważ dalsze zwlekanie grozi całkowitą utratą wszystkich danych. leżeli program Recuva nie podołał zadaniu, można wypróbować bardziej wyrafinowane narzędzie np. DMDE
13. Wadliwy czas i data
Niby banaŁ, ale nieprawidłowe wskazania czasu i daty w systemie mogą powodować nieprawidłowe działanie wielu aplikacji czy trudności z korzystaniem z wielu usług online. Jeżeli po ustawieniu przez nas poprawnej daty i godziny system po ponownym uruchomieniu (zwłaszcza po całkowitym wyłączeniu zasilania komputera SYSTEM zapomina o naszych ustawieniach, pokazując jakiś dziwny termin, należy wymienić baterię podtrzymującą zasilanie układu CMOS na płycie głównej. Tego typu baterie spełniają swoją zadanie od pięciu do dziesięciu lat
Stabilne funkcjonowanie komputera nie musi oznaczać braku problemów. Działający stabilnie, ale bardzo powoli sprzęt jest równie bezużyteczny jak wieszający się losowo pecet. Podpowiemy, jak usunąć zbędne hamulce”.
14. Strasznie powolny komputer
W maszynach stacjonarnych BIOS/UEFI potrafi zmarnować” najwięcej czasu podczas startu systemu operacyjnego. Warto zatem przejść do ustawień BIOS-u i włączyć opcję Fast Boot. Kolejna rzecz to ustawienie systemowego dysku jako pierwszego urządzenia na liście urządzeń rozruchowych. Warto też sprawdzić, czy w sekcji SATA” dla HDD bądź SSD jest ustawiony tryb pracy AHCI”. W Windows wyłączamy wszystkie niepotrzebne programy i usługi, które są uruchamiane razem z systemem leżeli system startujący z dysku twardego wciąż uruchamia się zbyt powoli, pomóc może przesiadka na SSD. 15.
Zadyszka na starcie
W intensywnie eksploatowanych komputerach, na których korzystamy z dużej liczby programów. najważniejszym komponentem pozwalającym uniknąć spadku wydajności jest pamięć RAM. Jej brak może być odczuwalny już podczas startu systemu, kiedy to w trakcie ładowania wymaganych aplikacji i usług daje się zaobserwować gwałtowne spowolnienie. Można to monitorować za pomocą wbudowanego w Windows programu Monitor wydajności” . Generalnie ten, kto ma mniej niż 8 GB pamięci RAM, może być zmuszony do inwestycji w dodatkowe moduły pamięci, ale pomóc może również wymiana HDD na SSD. 16. Wolniejsze działanie aplikacji Zadania wymagające dużych mocy obliczeniowych mogą trwać znacząco dłużej, jeżeli procesor jest nadmiernie obciążony procesami niezwiązanymi bezpośrednio z danym zadaniem. Za pomocą Menedżera zadań Windows łatwo sprawdzić (karta „Procesy”), które procesy systemowe zużywają najwięcej mocy obliczeniowej procesora. Wyłącznie niepotrzebnej aplikacji zajmującej CPU pozwala ukończyć ważne zadanie nawet w czasie kilkukrotnie krótszym! .
15. Hamulce w sieci
Zauważalnie zbyt wolny (w zestawieniu z przepustowością sieci domowej) transfer plików, np. z serwera NAS do PC, czy rwąca się transmisja strumieniowa filmów albo muzyki świadczą o problemach z wydajnością sieci domowej. leżeli zależy nam na stabilnej i szybkiej transmisji przez sieć, najlepiej urządzenia połączyć kablowo, ale trzeba przy tym sprawdzić, czy przypadkiem niter nie ma wyłączonej transmisji w standardzie Gigabit Ethernet Niekiedy router działa w wolniejszym trybie ze względu na oszczędność energii. Należy również sprawdzić stan połączenia po stronie Windows za pomocą Centrum sieci i udostępniania; klikając odnośnik obok napisu „Połączenia”. W polu „Szybkość” dla połączenia giga-bitowego powinna być wyświetlona wartość to 1Gb/s. leżeli mimo poprawnych ustawień na routerze system wyświetla tylko 100 Mb/s, należy użyć Innego kabla. Optymalizacja szybkości działania sieci WIAN to bardzo szeroki temat.,. Generalnie należy wybrać optymalne miejsce zarówno dla routera, jak i odbiornika (komputera). Dopasować najmniej obciążony kanał transmisji i pasmo. Ewentualnie skorzystać z dodatkowych technologii, jak np. interfejsy PLC. Konserwacja – zapobieganie problemom Nawet jeżeli dotychczasowe wskazówki nie rozwiązały problemu albo dany kłopot nie pasuje do wymienionych kategorii, warto wykonać jeszcze kilka czynności, które zniwelują negatywne skutki kłopotów z komputerem.
16. Zabezpieczenie danych
Zapisanie własnych danych w postaci kopii zapasowych jest jednym z najważniejszych działań, które każdy absolutnie każdy użytkownik komputera powinien wykonać. Współczesne oprogramowanie sporządzające kopie zapasowe oferuje na tyle wysoki stopień automatyzacji, że po jednorazowym skonfigurowaniu zadania backupu użytkownik nie musi się już angażować w jakiekolwiek ustawienia, aby dysponować aktualnym zestawem danych w razie awarii. leżeli obserwujemy kłopoty z dyskiem. to warto czasem nawet wyjąć go z komputera i podłączyć do innej maszyny przez port USB-celem jak najszybszego zabezpieczenia ważnych danych. leżeli dostęp do dysku jest utrudniony i system się nie uruchamia, można użyć narzędzi z płyty instalacyjnej Windows albo innego systemu, np. dystrybucji Llnuxa działającej Jako tzw. Live CD, czyli system w całości zapisany na nośniku rozruchowym (DVD lub USB).
17. Dalsze rozwiązywanie problemów
Systematyczne zawężanie potencjalnych źródeł problemu i zmniejszenie liczby urządzeń czy aplikacji, które mogą sprawiać kłopoty, pozwala nam szybciej i łatwiej odkryć właściwą przyczynę nieprawidłowości w działaniu komputera. Jeżeli np. komputer włącza się z systemem typu Live CD (uruchomionym z nośnika rozruchowego), ale nie działa z Windows zainstalowanym na dysku, wiadomo, że przyczyna leży nie po stronie sprzętu odpowiedzialnego za przetwarzanie danych (CPU, pamięć, karta graficzna itp.), gdyż poprawnie uruchomiliśmy system z Live CD. W takim przypadku źródła kłopotu należy upatrywać albo w dysku, na którym rezyduje Windowe, albo w samym systemie Windows. W poszukiwaniu rozwiązania danego problemu warto również oczywiście korzystać z wyszukiwarki Google, przy czym zwykle nasze działania będą skuteczniejsze, gdy problem zdefiniujemy w języku angielskim.
18. Ponowna Instalacja / zakup
Ostatnie środki są niestety albo czasochłonne (reinstalacja wszystkiego), albo kosztowne (nowe komponenty lub nawet caly komputer). Niemniej zdarzają się sytuacje, kiedy po nie sięgamy gdyż wszelkie inne próby uporania się z kłopotami z pecetem zawiodły. Jeżeli sprzęt jest w pełni sprawny ale mimo to system nie działa prawidłowo i żadne dotychczasowe poczynania nie przyniosły spodziewanych rezultatów, trzeba ponownie zainstalować system operacyjny i wszystkie dotychczas użytkowane aplikacje. Wykrycie fizycznie uszkodzonych podzespołów najczęściej zmusza nas do ich wymiany (jednak niekiedy — zwłaszcza w przypadku komputerów przenośnych — koszt naprawy zepsutych elementów zbliż-a się do kwoty, jaką zapłacilibyśmy za zupełnie nowy sprzęt o wystarczających dla naszej pracy parametrach. W takim przypadku wybór staje się oczywisty nowy komputer.