Zmniejszanie partycji za pomocą konsoli zarządzania dyskami

W sieci nie brakuje narzędzi do tworzenia i zarządzania partycji na nośnikach danych, ale wcale nie musimy po nie sięgać, żeby zmienić wielkość partycji.
System Windows został wyposażony we własnego menadżera dysków który umożliwia edytowanie partycji, jest on dość głęboko ukryty. Zanim zaczniemy zmieniać rozmiary partycji warto je oczyścić ze zbędnych danych, na przykład za pomocą bezpłatnego narzędzia CCleaner. Nie zapomnijmy też zarchiwizować ważne pliki na wypadek gdyby coś poszło nie tak. Aby zmniejszyć partycję musimy być zalogowani na koncie z uprawnieniami administratora. Otwieramy Panel sterowania a następnie panel „System i zabezpieczenia”. Później klikamy odnośnik „Narzędzia administracyjne” i dwukrotnie klikamy skrót „Zarządzanie komputerem” Następnie korzystając z drzewa nawigacyjnego po lewej stronie okna, przejdźmy do zakładki „Zarządzanie dyskami”.

Klikamy wybraną partycję prawym przyciskiem myszy i wydajemy polecenie „Zmniejsz wolumin” Po chwili system obliczy , o ile megabajtów możemy zmniejszyć zaznaczoną partycję. Wprowadzamy interesującą nas mniejszą wartość i zatwierdzamy wybór klikając przycisk „Zmniejsz”
Żeby móc wykorzystać uwolnioną przestrzeń dyskową kliknijmy ją prawym przyciskiem myszy na widoku graficznym woluminów, po czym wydajemy polecenie „Nowy wolumin prosty”. Zatwierdzamy wielkość nowej partycji oraz oznaczenie literowe zaproponowane przez system Windows. Później trzeba jeszcze ją sformatować. Na koniec zatwierdzamy wszystkie wprowadzone ustawienia.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *